+420 222 314 458 Ackermann & Partners s.r.o. Sokolovská 131/86 186 00 Praha - Karlín Česká republika

Nezbytné dokumenty pro vízum Kontrola stavu objednávky

Vízum do Ruska, aktuality, novinky 2024

01.01.2024 Vážení klienti, tak jako každoročně i letos vám přinášíme aktuální přehled novinek ve vízech do Ruska a celou řadu dalších informací. Bude toho opravdu dost, řekli bychom nejvíce za posledních 15 let. Tak pozorně čtěte. Pokud vám nebude cokoli jasné, zavolejte nám na tel. +420 601 331 818 nebo na další čísla uvedená v kontaktech.


První novinkou je zásadní změna pracovní doby

Od 01.01.2024 je otevřena naše kancelář pouze 3 dny v týdnu (pondělí - středa - pátek) a to vždy od 10:00 hod. do 12:00 hod a od 13:00 hod. do 16:00 hod. Pokud vám uvedené časy nevyhovují, zavolejte nám, pokud to bude jen trochu možné, časově se rádi přizpůsobíme. Důvod změny je prostý:  u nás vše vyřídíte ON-LINE nebo telefonicky. Telefonické konzultace a podpora zůstává časově beze změn - od pondělí do neděle od 8:00 hod. do 20:00 hod.

Co je tedy na počátku roku 2024 ve vízech do Ruska nového:

  • Nedůležitější novinkou je fakt, že s účinností od 25.12.2023 nabyl platnosti nový zákon, kterým Ruská federace odstoupila od dohody s EU o zjednodušeném vydávání víz. Tato dohoda platila od roku 2006 a EU od ní jednostranně odstoupila už v září 2022. Toto opatření přinese mnoho konsekvencí viz. níže.
  • Pro všechny cestující je důležité, že víza se vydávat budou.
  • Dochází ke změně výše konzulárních poplatků, resp. k jejich navýšení. Je to poměrně složité na popis, ale vše si můžete již nyní prohlédnout jako vždy v našem online ceníku. Uvedené ceny jsou konečné a vč. DPH.
  • Předpokládáme, že i termíny vyřízení víz se mohou značně prodloužit, a proto vyřizujte víza včas. Výrazně tím dnes ušetříte. 
  • U vícevstupních obchodních víz předpokládáme důslednou kontrolu důvodů pro vstup nebo cílů cestování. Je také možné, že žadatel bude vyzván k pohovoru na konzulární oddělení. Bude s velkou pravděpodobností také docházet k zamítnutí některých žádosti a žadatel se bude muset následně spokojit pouze s krátkodobým turistickým vízem. Žadateli, kterému bylo vícevstupní vízum zamítnuto, se bohužel konzulární poplatky nevrací a ani je není možné přenést na jiný druh víza. 
  • U turistických víz nepředpokládáme jiné výrazné změny ( kromě navýšení konzulárních poplatků a doby vyřízení). Je možné si vybrat mezi e-vízem na 16 dnů s jedním vstupem, které obdržíte e-mailem nebo turistickým vízem, které se lepí do cestovních pasů. Tato víza jsou platná 30 až 90 dnů s jedním nebo dvěma vstupy. Pro cestující s potřebou opakovaných častých vstupů bude možné požádat o vícevstupové vízum až na 180 dnů. Nebude to automaticky, tak jak jsme byli zvyklí, nyní bude nutné žádost odůvodnit.
  • Klasická víza lepená do cestovního pasu jsou jistota, že vízovou kontrolou na hranicích projdete více méně bez problémů. Jejich vyřízení vás vyjde o něco víc než e-vízum, ale v porovnání, že cestujete mnoho hodin nebo tisíce kilometrů a nevpustí vás na území, je tento rozdíl zanedbatelný.
  • E-víza mají svá "pro i proti". Jejich výhodou je, že se vyřídí rychle a relativně levně. Nevýhodou je naopak fakt, že nedávají jasnou možnost garance vstupu na území RF. S tímto bodem musíte předem souhlasit. Samotná žádost je velmi obsáhlá na objem osobních informací a údajů. Jakýkoliv nepravdivý nebo chybný údaj může mít za následek zamítnutí vstupu na hraničním přechodu. Pozor na správnost platného cestovního pojištění. Naprostá většina pojišťoven sídlící v EU území Rusko nepojišťuje. Mají ho v tzv. výluce. Nenechte se pojišťovacími makléři zmást. Pokud vám budou tvrdit, že územní oblast Rusko je O.K., nechte si to dát písemně. Na hranicích se vám může stát, že cestovní pojištění hraniční kontrola bude chtít vidět.
  • Pokud budete s cestovním pojištěním nebo pojištěním vozidla potřebovat poradit, zavolejte nám. Rádi vám pomůžeme. 

V každém případě jsme tu pro vás, abychom vám poradili a pomohli. Vážíme si vaší přízně a věříme, že nám ji i nadále v tomto novém roce 2024 zachováte.