+420 222 314 458 Ackermann & Partners s.r.o. Sokolovská 131/86 186 00 Praha - Karlín Česká republika

Nezbytné dokumenty pro vízum Kontrola stavu objednávky

Rusko i Ukrajina prodaly eurobondy. Moskva tak ohlašuje návrat na světové trhy, Kyjev pokračování reforem

27.09.16 Rusko i Ukrajina minulý týden úspěšně prodaly své eurobondy na mezinárodních finančních trzích. To je ale vše, co mají tyto dvě události společné. Pro Ukrajinu to znamená pokračování zahraniční pomoci výměnou za reformy, ruská emise znamená návrat Moskvy na světové finanční trhy, které se pro ni zavřely po anexi Krymu.

________________________

  • Pro Ukrajinu znamená prodej eurobondů pokračování zahraniční pomoci výměnou za reformy.
  • Ruská emise znamená návrat Moskvy na světové finanční trhy, které se pro ni zavřely po anexi Krymu.
  • Mezinárodní měnový fond schválil uvolnění třetí tranše úvěru pro Ukrajinu. Rusko proti tomu neúspěšně protestovalo.

"Prodali jsme euroobligace za jednu miliardu dolarů s nejnižším úrokem v dějinách Ukrajiny, s úrokem 1,471 procenta. Je to další potvrzení, že kráčíme správným směrem. Je to další výsledek plodné spolupráce prezidenta a vlády," napsal na Facebooku ukrajinský ministr financí Oleksandr Daniljuk. Zdůraznil, že obligace mají garance ze strany USA. Zájem prý několikanásobně převýšil nabídku.

Poprvé vydala Ukrajina pětileté eurobondy s americkou garancí v květnu 2014, kdy výnos činil 1,844 procenta. Emisi připravily finanční domy JPMorgan a Morgan Stanley. Za prakticky stejných podmínek Kyjev vydal další euroobligace také o rok později. Nynější pokles úroků je dobrou zprávou pro těžce zkoušený ukrajinský rozpočet, který dává na obsluhu státního dluhu téměř 12 procent.

Minulý týden Mezinárodní měnový fond schválil uvolnění třetí tranše úvěru pro Ukrajinu. Miliarda dolarů půjde na zvýšení valutových rezerv ukrajinské centrální banky. Právě na toto rozhodnutí MMF byly vázány americké garance pro eurobondy a další pomoc, konkrétně 600 milionů eur makrofinanční pomoci od Evropské unie a 500 milionů dolarů půjčky od Světové banky.

Rusko proti uvolnění prostředků pro Ukrajinu v MMF protestovalo, bylo ale přehlasováno. Současně ale samo minulý týden úspěšně prodalo desetileté eurobondy za 1,25 miliardy dolarů. Výnos mají 3,99 procenta. Podle Andreje Solovjova ze společnosti VTB Capital PLC, která emisi pořádala, koupili nadpoloviční část obligací američtí investoři, třetinu si pořídily britské firmy.

"Myslím, že rozhodnutí dát americkým investorům většinu, bylo jak politické, tak ekonomické. Na jednu stranu je to způsob, jak ukázat, že americké sankce fungují jen krátkodobě, a na stranu druhou je to rozšíření investorské základny," řekl deníku Wall Street Journal Pavel Mamaj z investiční společnosti Promeritum Investments.

Úspěch této emise znamená, že Moskva splní svůj cíl získat z mezinárodních trhů tři miliardy dolarů. Již v květnu totiž prodala cenné papíry za 1,75 miliardy dolarů. To byla první půjčka na zahraničních trzích od anexe Krymu a následných sankcí. Tehdy se ještě celou částku vybrat nepodařilo, napodruhé to již vyšlo. Na tiskové konferenci v Moskvě ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že Rusko chce postupně zvýšit prodej mezinárodních obligací na sedm miliard ročně. Tedy na částku, kterou si půjčovalo před vypuknutím ukrajinské krize.

Zdroj: ihned.cz