+420 222 314 458 Ackermann & Partners s.r.o. Sokolovská 131/86 186 00 Praha - Karlín Česká republika

Nezbytné dokumenty pro vízum Kontrola stavu objednávky

Putin odpovědnost za kyberútoky odmítá. S USA chce po prezidentských volbách navázat spolupráci

18.10.16 Rusko nestojí za hackerskými útoky na portály americké Demokratické strany a ani nemá zájem ovlivňovat nadcházející volby ve Spojených státech. V neděli to na okraj končícího summitu zemí BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky, prohlásil v Indii ruský prezident Vladimir Putin. Televize NBC News s odvoláním na nejmenovaného představitele amerických tajných služeb uvedla, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracka Obamy připravuje možnost odvetného kybernetického útoku proti Rusku.

________________________

Putin v dnešním komentáři řekl, že Moskva o žádnou konfrontaci s Washingtonem nestojí a že příprava odvetného úderu znamená, že USA poprvé na vysoké úrovni přiznaly, že se kybernetickými útoky samy zabývají.

Putin doufá, že po listopadových prezidentských volbách v USA se vztahy obou velmocí zlepší. Osobně je připraven jednat s jakoukoli novou hlavou státu, která bude mít zájem o spolupráci s Ruskem. Zmíněná obvinění Ruska z hackerských útoků pak považuje za předvolební rétoriku Bílého domu a snahu Obamovy administrativy odvést pozornost od vlastních problémů.

Hackeři v dubnu napadli servery Demokratické strany, v červenci těsně před nominačním sjezdem strany pak server WikiLeaks zveřejnil 20.000 ukradených e-mailů demokratických předáků. Část publikovaných dokumentů naznačovala, že vedení demokratů v primárkách preferovalo nynější oficiální kandidátku Hillary Clintonovou před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Prozrazení vyvolalo ve straně skandál.

Zdroj: ČTK, lidovky.cz