+420 222 314 458 Ackermann & Partners s.r.o. Sokolovská 131/86 186 00 Praha - Karlín Česká republika

Nezbytné dokumenty pro vízum Kontrola stavu objednávky

Pokud na Ukrajině vydrží mír, EU by měla postupně rušit protiruské sankce

20.06.16 Pokud tedy ruská vláda dostojí svým závazkům v mírovém plánu pro Ukrajinu, podpořil by německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier postupné odvolávání odvetných opatření. "Strategie všechno, nebo nic, i když zní dobře, nefunguje," uvedl.

________________________

Berlín - Pokud mírový proces na východě Ukrajiny zaznamená výrazný pokrok, Evropská unie by měla začít postupně rušit sankce, která kvůli ukrajinské krizi uvalila na Rusko. Prohlásil to v neděli německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. "Sankce nejsou samy o sobě koncem. Měly by být spíše pobídkou ke změně chování," řekl šéf německé diplomacie.

"Strategie všechno, nebo nic, i když zní dobře, nefunguje," citovala Steinmeiera organizace RedaktionNetzwerk, což je v Německu síť lokálních novin.

Mírový proces dohodnutý v Minsku určuje cestu k diplomatickému urovnání konfliktu na Donbasu v několika krocích. Jejich součástí je spolu se zastavením palby i stažení těžkých zbraní, amnestie, provedení ústavních reforem na Ukrajině či uskutečnění místních voleb na Donbasu.

Právě místní volby na východě Ukrajiny jsou ale v současné době největším předmětem sporů. Jak kyjevské vedení, tak i vůdci separatistů se snaží dojednat co nejvýhodnější podmínky - ukrajinská vláda klade důraz na platnost stávajících volebních zákonů, povstalci zase na specifika předpokládané donbaské samosprávy. Kyjev také tvrdí, že volby je možné uspořádat jen tehdy, pokud v oblasti bude panovat skutečné příměří, které je nyní čas od času narušováno.

Konflikt na Donbasu si podle OSN vyžádal přes 9300 mrtvých a více než 21 000 zraněných. Statisíce lidí musely opustit své domovy a odejít buď do Ruska, nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Zdroj: aktualne.cz, ČTK