+420 222 314 458 Ackermann & Partners s.r.o. Sokolovská 131/86 186 00 Praha - Karlín Česká republika

Nezbytné dokumenty pro vízum Kontrola stavu objednávky

NATO je pořád klíčové, shodli se Trump s Merkelovou

30.01.17. S Putinem chtějí zase USA obnovit obchod. Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin se v telefonickém rozhovoru shodli na tom, že chtějí obnovit obchodní a hospodářské styky obou zemí. S Angelou Merkelovou si americký prezident potvrdil zásadní význam Severoatlantické aliance pro transatlantické vztahy. Francouzský prezident zase Trumpa v telefonátu varoval před americkým protekcionismem. A odmítl zrušení protiruských sankcí.

Moskva 

Prezidenti USA a Ruska mluvili ve svém prvním telefonickém rozhovoru taky o situaci v Sirii a možné spolupráci obou zemí v boji proti mezinárodnímu terorismu v čele s organizací Islámský stát. Zmínili i situaci na Ukrajině, uvedla tisková služba ruského prezidenta.

Trump a Putin se taky dohodli, že v nejbližší době stanoví dobu a místo budoucí vzájemné schůzky. Ujistili se, že zůstanou v pravidelném kontaktu, sdělil Kreml.

Na zprávu o obsahu telefonátu Trumpa s Putinem se čekalo s velkým zájmem hlavně kvůli sympatiím, které  dával nový americký prezident směrem ke svému ruskému protějšku.  

Trump sliboval během volební kampaně zlepšit vztahy s Ruskem. Po svém zvolení naznačil, že by mohl zrušit sankce uvalené na Rusko předchozí vládou prezidenta Baracka Obamy za anexi Krymu, pokud by Kreml pomohl USA v boji proti terorismu. Před přílišnou vstřícností vůči Kremlu však Trumpa tento týden varovali někteří přední republikáni.

Klíčová role NATO dál platí 

Trump v sobotu telefonicky mluvil také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, se kterou se shodl za "zásadním významu" Severoatlantické aliance pro transatlantické vztahy a mír a stabilitu ve světě. Členské země by ale měly spravedlivým podílem přispívat k zajištění kolektivní bezpečnosti, uvedli oba státníci ve společném sdělení po telefonátu.

Trump v předvolební kampani evropské členy NATO často kritizoval. Vyčítal jim, že přispívají na vlastní obranu málo a spoléhají příliš na USA.

Trump a Merkelová rovněž ve své prvním vzájemném telefonické diskusi potvrdili záměr "prohloubit již tak vynikající dvoustranné vztahy". Trump přijal od Merkelové pozvání na červencový summit skupiny G20 v Hamburku a sám ji pozval "v brzké době" do Washingtonu, sdělil Bílý dům.

Pozor na protekcionismus

Americký prezident dnes rovněž telefonoval s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a s premiéry Japonska i Austrálie.  

Hollande nového amerického prezidenta varoval před obchodním protekcionismem a jednostranným rušením protiruských sankcí. Ochranářství a stažení se do sebe by byly "v dnešním nejistém světě slepou uličkou", řekl dosluhující prezident novému šéfovi Bílého domu podle sdělení Elysejského paláce.

K otázce zrušení protiruských sankcí Hollande dodal, že se tak může stát až ve chvíli, kdy budou naplněny dohody z Minsku a vyřeší se v souladu s nimi situace na východní Ukrajině. Hollande bude prezidentem Francie jen do května letošního roku.

Zdroj: ČTK /autor